Detské ihriská pre malé záhrady. Ako maximalizovať zábavu v malom priestore

Záhradné ihrisko, ktoré zaručene zabaví deti na celé hodiny, podporí ich kreativitu a poskytne im priestor na výdaj prebytočnej energie, stojí za zváženie, či už plánujete jednoduchú úpravu dvora alebo jeho kompletný redizajn. A čo viac, nemusíte robiť kompromisy ani v štýle vašej záhrady, pretože váš projekt výstavba detského ihriska môže byť prispôsobený vášmu pozemku, aj preferovanému výberu povrchových úprav a materiálov.

Detské ihriská pre malé záhrady. Ako maximalizovať zábavu v malom priestore
(zdroj: playlife-system.com/sk)

Maximálna zábava v malom priestore

Dobre navrhnuté ihrisko nepotrebuje veľký priestor, stačí zvoliť ten správny výber hracích prvkov a staviť na vysokokvalitné vybavenie detských ihrísk. Doplnky na detské ihriská by mali pomôcť stimulovať imaginatívnu hru, zapojiť zmysly a rozvíjať sebavedomie dieťaťa, ako aj poskytnúť príležitosť na fyzické cvičenie. Deti rastú a menia sa, a preto potrebujú prostredie, ktoré sa im dokáže prispôsobiť a vzbudiť ich záujmy počas všetkých ročných období a viacerých rokov. Väčšinu detských ihrísk možno integrovať aj do malej záhrady alebo dvora. Môžu to byť krásne navrhnuté priestory, ktoré budujú sebavedomie a zručnosti u detí.

Toto určite nevynechajte

Bez ohľadu na to, či je vonkajší priestor menší alebo ho je dostatok, zábavné prvky ihriska by mali zaujať deti akéhokoľvek veku. Uistite sa preto, že herný priestor má dostatok aktivít, možnosť imaginárnej hry aj miesto na oddych. Tieto tri prvky sú kľúčové pri vytváraní dobrého ihriska. Malé dvory môžu stále poskytovať množstvo príležitostí na hranie, ak sú premyslene naplánované a vhodne umiestnené. Mini herné zostavy pre deti sú skvelým spôsobom, ako urobiť zo záhrady príjemnejší priestor pre celú rodinu. Vybrať si môžete zo širokej škály všestranných doplnkov, vrátane hojdačiek, preliezok, lanových rebríkov a lezeckých stien. Nezabudnite zahrnúť aj praktické osvetlenie na dvor, ak chcete zabezpečiť, aby vaše deti mohli využívať priestor na hranie aj vo večerných hodinách.

Vytvorte príležitosti na praktickú hru

Prvky, ktoré stimulujú a zapájajú deti do hry, zahŕňajú používanie tvárnych materiálov. Pieskovisko s ľahkým prístupom k vode a nástroje, ako sú lopaty, formičky a sitá, poskytujú deťom nekonečné možnosti manipulácie s materiálmi na stavbu priehrad, hradov, koláčov, sopiek a čokoľvek iného, čo im napadne vďaka ich veľkej predstavivosti. Takéto projekty na úpravu záhrady nemusia byť veľké alebo dominovať celému dvoru, pokojne sa zmestia aj do malej záhrady. Deti majú dokonca rady menšie priestory, ktoré môžu brať ako svoje vlastné a uskutočňovať tu svoje nápady od hrania sa na domácnosť až po pobyt na pirátskej lodi.

Pracujte s priestorom, ktorý máte

Šmýkačky sú ďalším perfektným spôsobom, ako pridať ďalší rozmer do malého záhradného ihriska vášho dieťaťa. Ak máte svahovitý dvor, využite šikmý pozemok na umiestnenie dlhej šmykľavky. Využiť môžete aj priestor na plote. Nainštalujte deťom tabuľu na kreslenie. Pridajte závesné vedierko naplnené farebnými kriedami. Môžete tiež vytvoriť rám okolo dosky pomocou starých kúskov dreva a výsledný vzhľad dokončiť sprejom. Na podobnom princípe vytvorte hudobnú stenu. Vezmite rôzne domáce potreby, ktoré vydávajú zaujímavé zvuky, starý xylofón, koleso bicykla… Zahrňte kuchynské predmety, ako sú špachtle, hrnčeky, uzávery nádob a podobne. Pripevnite ich k plotu a vaše deti budú mať vlastnú hudobnú zmyslovú stanicu. S malým priestorom sa dá naozaj čarovať.

Skákanie a lezenie je zábava

Ak neviete vymyslieť nič zábavné, čo by ste pre svoje deti pridali na dvor, s trampolínou nikdy nič nepokazíte. Trampolína má veľa fyzických výhod pre deti aj dospelých. A samotné skákanie to sú hodiny a hodiny zábavy pre celú rodinu! Užijete si tam nielen spoločné skákanie, ale napríklad aj hranie kartových hier. Takže trampolínu rozhodne “nepreskočte”, pretože jej výhodou je aj to, že sa zmestí do menších záhrad. Väčšina rodičov si želá, aby ich deti mali viac trpezlivosti, pozornosti a koncentrácie. Vďaka lezeniu si môžu tieto zručnosti zdokonaliť. Lezenie je skvelá outdoorová aktivita a umiestnenie menšej lezeckej steny nezaberie na vašom dvore príliš veľa miesta. Táto aktivita tiež buduje jemnú motoriku a koordináciu ruka-oko.
Tak čo, vybrali ste si?

Komerčný článok