Výber šampónu – čomu by ste sa mali vyhýbať?

Každý z nás si chce dopriať tú správnu starostlivosť a hľadáme na trhu produkty, ktoré nám budú najviac sedieť. Pri výbere by ste si mali dať pozor na množstvo vecí, hlavne ak sa jedná o produkty, ktoré si nanášate na pokožku. Rovnako to platí aj pri výbere šampónu. Keďže vlasy sú korunou krásy, tak by ste im mali dopriať presne to, čo potrebujú. Ako si správne vybrať šampón na vlasy? Máme pre vás podrobný návod!

Výber šampónu – čomu by ste sa mali vyhýbať? (Foto: unsplash.com)

Podľa typu vlasov

Na výber správneho šampónu musíte vedieť, aký máte typ vlasov. Môžete mať normálny typ vlasov, čiže ich máte pružné a lesklé. Končeky nemáte rozštiepené. Jemné vlasy rýchlo strácajú objem a nedržia dobre akýkoľvek účes. Sú citlivé na zmeny. Mastné vlasy treba umývať často a často spôsobujú svrbenie či lupiny. Suché vlasy bývajú matné a majú šupinatý povrch. Vyžadujú dostatočnú hydratáciu. Poškodené vlasy sú taktiež bez lesku, ťažko sa češú a problémom sú hlavne rozštiepené končeky. Samostatnou skupinou sú farbené vlasy, ktoré vyžadujú starostlivosť na zvýraznenie a udržanie farby. Špecifické šampóny sú proti vypadávaniu vlasov, lupinám alebo pre rozdielne textúry vlasov.

Zloženie

Zloženie je najdôležitejší faktor pri výbere šampónu, pretože nesprávne ingrediencie by mohli vaše vlasy poškodzovať a vysušovať. Určite sa vyhýbajte parabénom – konzervačným látkam, pred ktorými varuje množstvo odborníkov. Cez kožu sa vstrebávajú do ľudského tela. Problematické sú tiež sulfáty, ktoré ničia ochrannú bariéru pokožky a spôsobujú svrbenie. Ftaláty môžu znižovať plodnosť u mužov a zvyšujú riziko vrodených chýb pri vývoji plodu. Boli tiež preukázané negatívne účinky na pečeň, pľúca, obličky aj zrážanlivosť krvi.