Dvere a zárubne – charakter vášho bývania

Charakter a štýl vášho bývania nie je ani zďaleka daný nábytkom a zariaďovacími predmetmi, ale určuje ho to, čo sa z bytu nedá odniesť. To znamená podlaha, okná, okenné rámy a potom aj dvere a obložky dverí, o ktorých bude tento článok.

Dvere a okná spolu spravidla ladia a v pôvodnom projekte určite rešpektovali stavebný sloh celej budovy. Problém nastáva pri rôznych rekonštrukciách, kedy často musíme (alebo chceme) pôvodné dvere a obložky nahradiť. Ako a z čoho vyberať?

Dverí a zárubní je na trhu veľa, líšia sa vzhľadom aj funkciou a šikovný výber môže pomôcť ušetriť miesto, adekvátne vyriešiť prestupy medzi miestnosťami rôzneho určenia a pritom byť v harmónii so štýlom celého domu.

Dvere a zárubne – charakter vášho bývania
Dvere a zárubne – charakter vášho bývania (zdroj: komerčný článok)

Posuvné dvere

Posuvné dvere prichádzajú k slovu tam, kde nie je miesto na otváranie klasických dverí, ale vo svojom luxusnom prevedení môžu byť dizajnovým kusom v ústredných miestnostiach domu.

Dvere s obložkami

Klasické izbové dvere sa kupujú v rovnakom farebnom (materiálovom) prevedení s obložkovými zárubňami. Veľmi dobre pôsobia, keď majú dvere a obložky rovnaký dizajn ako podlaha. Kto pátra, ako by sa dal inak ozvláštniť interiér, môže sa inšpirovať našou fotografiou, kde majú obložky atypickú farbu, ale zladenú s obvodovou podlahovou lištou. Pokiaľ si netrúfate na farebné výstrednosti verte, že to isté je veľmi efektné aj v bielej farbe. Obložky sa zhotovujú aj všade v starých domoch, kde nie je štandardná sila múrov.

Dvere a zárubne – charakter vášho bývania
(zdroj: komerčný článok)

Skryté zárubne

Moderný a minimalistický vzhľad majú dvere s tzv. skrytými zárubňami. Tie sú v jednej rovine s priečkou a klasická obložka chýba. Zatvorené dvere vizuálne splývajú so stenou, čo môžeme ešte podporiť tým, že ich natrieme alebo otapetujeme rovnako ako stenu. Vyrábajú sa dokonca zárubne, ktoré umožňujú otváranie dverí k sebe aj od seba. Ďalšia dizajnová variabilita je daná materiálom dverí. Niektoré firmy ponúkajú aj zákazkovú výrobu atypických rozmerov alebo dverí do šikmých podkrovných priestorov.

Sklenené dvere

V moderných interiéroch má svoje miesto aj sklo. Ako materiál pre dvere nie je síce typické, ale sú projekty, do ktorých sa vyslovene hodia napríklad preto, že nebránia prestupu svetla, dobre si rozumie s betónom, dlažbou a drevom a pristane mu rola originálneho dizajnového prvku v byte, ktorý sa chce líšiť. Pre sklenené dvere sa zhotovujú zvláštne zárubne, väčšinou hliníkové a ďalej ich doplníte niektorým zo škály kovania tak, aby ladili so zvyškom interiéru. Obavy z krehkosti materiálu nie sú na mieste, sklo je väčšinou 10 mm hrubé a tvrdené, v bežnej domácej prevádzke nerozbitné. Sklo môže byť farebne tónované, pieskované alebo polepené unikátnymi motívmi.

Rekonštrukcia

Existujú aj iné typy zárubní, napríklad typické panelákové byty zo 60.-80. rokov majú kovové. Sú pevné a nepodliehajú zubu času. Väčšinou ich ich majitelia dávno zbavili pôvodného nepekného šedého náteru a pokiaľ k tomu ešte zvládli vymeniť bakelitovú kľučku za dizajnovo prijateľnejšiu, nie je dôvod na nespokojnosť. Kto sa však rozhodne pre výmenu a pustí sa do búrania, a to platí pochopiteľne kdekoľvek, nie len v paneláku, musí vopred rozmyslieť, čím presne zárubne nahradí a vedzte, že bude potrebné upraviť stavebný otvor na presný rozmer. Odporúčame všetko vopred konzultovať s odborníkmi. Bezproblémový a tichý chod akýchkoľvek dverí je závislý od precíznosti montáže. Nikde nie je napísané a dokonca to tak skoro nikdy nie je, že by všetky dvere v jednej domácnosti museli byť rovnaké. Bežne sú dvere do ústredných priestorov riešené veľkoryso, napríklad s obložkami a zároveň môžu viesť z rovnakej miestnosti jednoduché nenápadné dvere do komory alebo na toaletu. Len je vhodné aby všetky dvere s obložkami mali rovnaký dizajn a druhý typ dverí bol aj v rámci jednej domácnosti zjednotený.

Dvere a zárubne – charakter vášho bývania
(zdroj: komerčný článok)

Komerčný článok