Keď nechcete mať pichľavý problém – alebo ako predchádzať hemoroidom

Hemoroidy, ľudovo nazývané zlatá žila, predstavujú ochorenie ciev v okolí análneho otvoru. Dôvodom býva práve rozšírenie a zápal žíl v tejto oblasti. Hemoroidy sú však predovšetkým veľmi nepríjemným a chúlostivým problémom, o ktorom sa väčšina z nás bojí alebo hanbí rozprávať.

Keď nechcete mať pichľavý problém - alebo ako predchádzať hemoroidom
(zdroj: unsplash.com)

Pozor na dlhé sedenie – v práci, ale aj na toalete

Na hemoroidy vás obvykle upozorní niekoľko príznakov. Pri vnútorných, ktoré obvykle nespôsobujú bolesti a nachádzajú sa v stenách konečníka, vás počas vyprázdňovania sprevádza krvácanie. Pri vonkajších hemoroidoch, ktoré sú častejšie bolestivé, môžete pociťovať aj svrbenie, pálenie či opuch okolo konečníka. Medzi najviac rizikové faktory, ktoré spôsobujú hemoroidy patrí vyšší vek, dlhodobá zápcha, chronické hnačky, dlhé sedenie, obezita, nedostatok vlákniny, tehotenstvo, chronický silný kašeľ, zápaly čriev, análny styk, cyklistika, ale aj genetická predispozícia. V prípade vážnejších alebo opakujúcich sa ťažkostí je niekedy potrebný chirurgický zákrok, preto v takomto prípade neváhajte konzultovať zdravotný stav s lekárom.

Pitím k prevencii

Prevencia nikdy nie je stopercentnou zárukou, ale dokáže výrazne ovplyvniť riziko rozvoja potenciálneho zdravotného problému. Znížiť riziko hemoroidov pomáha predovšetkým udržiavanie primerane mäkkej stolice. Častou príčinou zápchy, ktorá v značnej miere prispieva k rozvoju zlatej žily, je okrem iného aj nedostatočný príjem tekutín. Voda uľahčuje vyprázdňovanie, a tak sa dodržiavaním pitného režimu vyhnete nielen zápche, ale aj množstvu iných zdravotných ťažkostí.

Bicyklovanie si radšej rozmyslite

Už sme spomínali nedostatok vlákniny. Vláknina podobne ako voda zmäkčuje stolicu, zväčšuje jej objem a podporuje ľahšie vyprázdňovanie. Do jedálnička tak pre istotu zaraďte veľa ovocia a zeleniny alebo ovsené vločky, strukoviny či celozrnné potraviny. Vaše črevá dajú do pohybu aj fyzické aktivity a cvičenie. Najmä v prípade sedavého zamestnania si na pohyb určite nájdite čas, ideálne každý deň. Stačí aj dlhšia prechádzka. Pozor na bicyklovanie – táto forma pohybu je síce pre telo prospešná, sedadlo bicykla však na sedaciu časť tela vyvíja tlak a obmedzuje prietok krvi do konečníka. Ďalším tipom, ako predísť hemoroidom, je aj nezadržiavanie stolice, ale navštívenie toalety čo najskôr po tom, ako pocítite nutkanie. Taktiež myslite na dôkladnú hygienu – skúste napríklad vymeniť bežný toaletný papier za špeciálne vlhčené obrúsky s upokojujúcimi účinkami.