Pestujete bylinky? O týchto ste možno ešte ani nepočuli!

Liečivé rastliny sú skutočným pokladom, ktorý sa oplatí mať doma. Či už v čerstvej, alebo sušenej podobe – na ich liečivé účinky nedali dopustiť už naše babičky a vedeli prečo. Bylinkovú záhradu si môžete vytvoriť naozaj kdekoľvek. Zabudnite však na overenú klasiku, alebo ju doplňte týmito bylinkami, ktoré sa tak často nepestujú!

Pestujete bylinky? O týchto ste možno ešte ani nepočuli!
(zdroj: unsplash.com)

Namiesto nezdravého cukru

Šalvia, medovka, materiná dúška, majoránka, ligurček, mäta a mnoho ďalších má v kvetináčoch alebo v záhrade takmer každý. Ale čo tak zasadiť stéviu? Poznáme ju predovšetkým ako sladidlo, ktoré sa využíva v prípade, že chceme sladiť zdravšie, prípadne obmedziť cukor v strave. Táto rastlina pochádza z Brazílie a Paraguaja a jej listy sú približne tridsaťkrát sladšie, než cukor. Dajú sa používať čerstvé, aj sušené a priaznivo vplývajú na trávenie a znižovanie únavy. Stéviu môžete pestovať v interiéri aj v exteriéri, dajte však pozor na to, aby nebola vystavená priamemu slnku, ktoré by jej mohlo zničiť listy. Je náchylná na vyschnutie, takže pozor na pravidelnú zálievku.

Nenápadná biela kvetinka

Ďalšou netypickou bylinkou je rimbaba, ktorá býva častokrát zamieňaná s harmančekom, pretože sa naňho vzhľadom naozaj podobá. Patrí do čeľade sedmokrások a v tradičnej medicíne sa už storočia používa na liečbu migrény. Hodí sa predovšetkým na pestovanie v okrasných záhonoch, ale môžete ju zasadiť aj do kvetináčov na balkóne. Rimbaba pomáha nielen pri spomínanej migréne, ale tlmí aj menštruačné bolesti, znižuje horúčku, účinkuje pri črevných parazitoch či kožných ochoreniach. Ideálne je pestovať ju v suchšej odvodnenej pôde na stanovišti chránenom pred vetrom. Mali by ste jej dopriať dostatok vlahy a tiež aj občasné prihnojenie.

Ako injekcia od zubára

Možno ste nevedeli, že existuje rastlinka, ktorá je priam stvorená ako prostriedok na tlmenie bolesti zubov. Ide o plamatku zelinnú, ktorá má krásne zelené listy a podmanivé zlaté kvety. Ak vás rozbolí zub, môžete tuto bylinku žuvať ako žuvačku, pretože obsahuje spilanthol, ktorý pôsobí ako prírodné anestetikum a analgetikum. Žuvanie tiež podporuje tvorbu slín, čo zlepšuje trávenie a pomáha aj zapáleným ďasnám. Plamatka má okrem toho aj protiplesňové a antibakteriálne účinky, odporúča sa napríklad aj ako liek na bolesť hrdla. Miluje slnko, takže by ste ju mali vysadiť niekam na slnečné stanovisko do ľahkej priepustnej pôdy. Pozor na preliatie, pretože hoci potrebuje pravidelnú zálievku, nemali by ste jej dodávať príliš veľa vody.