Prezúvať na letné sa určite oplatí!

Aj vy už máte dosť mokrých a namrznutých zimných ciest? Tiež by ste sa už radšej prevážali v teplučkom a slnečnom počasí? Nie ste sami. A hoci je slniečko stále lenivé a zubaté, míňajúce sa dni v kalendári jasne napovedajú, že jar je tu!

Prezúvať na letné sa určite oplatí!
(zdroj: komerčný článok)

Záhradkári, chatári, ale aj motoristi zbystrite pozornosť, na dvere klope jar!

Jar znamená pre každého niečo iné. Pre niekoho je začiatkom spoločenského života, príjemných večerných posedení vonku, prebúdzajúcej sa prírody a pre iného vidina celkom nových a každým rokom zaujímavejších zážitkov na cestách. Avšak každí dobre vie, že pred realizáciou ich veľkých plánov stojí ešte niekoľko povinností, bez ktorých by to jednoducho nešlo. A tak si záhradkár musí najprv pripraviť zem na jarný výsev a chalupár zase urobiť veľké jarné upratovanie predtým, než chatárska sezóna vôbec odštartuje.

A čo motoristi? Tu je to celkom jasné – prvá vec úzko spätá s príjemnými jarnými teplotami je prezuť na letné pneumatiky. Banalita, však? Na prvý pohľad áno, ale ruku na srdce, chceli by ste sa po letných cestách voziť na hlučných zimných pneumatikách? A to je len jedna z vecí, prečo si každá sezóna zaslúži jazdiť na tých správnych pneumatikách.

Význam prezúvania na letné pneumatiky

Letné pneumatiky sú svojím zložením, dezénom a štruktúrou prispôsobené vyšším letným teplotám, svižnej jazde a veľmi dobre dokážu priľnúť k vozovke. To má, samozrejme, vplyv na lepšie zvládanie zákrut, kratšiu brzdnú dráhu, nižšiu spotrebu a veľmi dobré zvládanie aquaplaningu. Tým, že zimné gumy svoje jazdné vlastnosti pri teplote nad 10 °C strácajú, jazda s nimi po rozpálenom asfalte ciest je nielen neekonomická, ale tiež pomerne nebezpečná.

Často je to však práve ekonomická stránka, ktorá motoristov tak odrádza od pravidelného sezónneho prezúvania. A tak mnohí buď jazdia celý rok na zimných, pretože v tomto prípade im to povoľuje aj zákon, alebo volia celoročné pneumatiky. Samozrejme, celoročné pneumatiky sú iste prijateľnejším riešením, ak jazdíte málo alebo v lokalitách s miernejšími zimami či v meste.

Prezúvať sezónne pneumatiky na aute so sebou prináša aj isté finančné zaťaženie. Nutnosť kupovať zimné a letné pneumatiky, poplatky za prezúvanie v pneuservisoch či prípadne aj poplatky za ich uskladnenie. Avšak, ak si k pravidelnému prezúvaniu pripočítate optimálnejšiu spotrebu, väčšiu bezpečnosť a plynulejšiu jazdu, dostanete sa k výsledku, ktorý hovorí, že prezúvať sa určite oplatí!

Komerčný článok