Sprievodca výberom moto prilby

Dizajn prilby motorkárov je často veľmi impozantný a pútavý. Pri kúpe by však nemal byť tým rozhodujúcim faktorom. A hoci je pravda, že za kvalitu si treba priplatiť, v prípade moto prilby by ste tento parameter mali radšej bez reptania prehliadnuť.

Sprievodca výberom moto prilby
Sprievodca výberom moto prilby (zdroj: pixabay.com)

Výber prilby podľa štýlu jazdy a typu motorky

Hneď na úvod treba poznať rozdiel medzi dvomi základnými typmi prilieb: integrálnymi a výklopnými. Integrálna prilba sa považuje za najbezpečnejší typ prilby a najvhodnejšia je na dlhé jazdy pre cestných motorkárov či pretekárov. Má veľmi odolnú konštrukciu a chráni celú časť hlavy, vrátane očí a brady. Pokiaľ si užívate viac kratšiu jazdu alebo jazdu v teréne, ideálnou voľbou pre vás bude výklopná prilba.

Jej čaro spočíva v tom, že si ju nemusíte dávať dole z hlavy vždy, keď si počas jazdy urobíte krátku prestávku. Vyklápacia helma je spojením komfortu a bezpečnosti, čo z nej robí medzi motorkármi veľmi obľúbený typ prilby. Okrem týchto základných typov je však ešte niekoľko ďalších, špecifických druhov, napríklad enduro prilby určené skôr do terénu, otvorené prilby pre pomalšie jazdy alebo imidžové retro prilby.

Moto prilba podľa materiálu

Pri kúpe prilby je potrebné zohľadňovať viacero faktorov, avšak jej materiál významne určuje jej celkovú kvalitu a, samozrejme, s tým spojenú bezpečnosť jazdca. Aj tu platí, že čím kvalitnejšie materiály a technologické postupy boli pri jej výrobe použité, tým väčšiu čiastku z vášho rozpočtu si jej kúpa ukrojí. Tie najkvalitnejšie prilby z karbónových alebo aramidových vlákien sa vyznačujú vysokou pevnosťou, odolnosťou, a napriek tomu stále nízkou hmotnosťou.

O niečo menej odolné sú prilby s prídavkom sklolaminátu, ktorých hmotnosť je síce vyššia, ale stále sú dostatočne odolné. Lacné moto prilby z termoplastov sa pre svoje vlastnosti v súčasnosti už pomaly dostávajú do úzadia a neodporúčajú sa na rýchle jazdy ani do pretekárskeho prostredia.

Čo ešte treba o moto prilbe vedieť

Ak ste motorkár začiatočník, nekupujte si použitú prilbu, ale stavte na istotu a zainvestujte do novej. Prilba je pre motorkára jedným z najdôležitejších ochranných prvkov a jej kvalitu sa naozaj neoplatí podceňovať. Výberu prilby treba venovať dostatok času a poriadne sa s ňou stotožniť. Nemala by tlačiť, avšak pri potrasení hlavou by stále mala pevne zostať na svojom mieste. Jej veľkosť by mala byť taká akurát, v žiadnom prípade si nekupujte menšiu ani väčšiu. Vždy treba venovať pozornosť jej konštrukčnému riešeniu – dostatočná ochrana tváre, ventilácia či zapínanie. Dôležité je aj kvalitné a pohodlné polstrovanie, integrovaná slnečná clona, ale tiež dostatočná bezpečnostná certifikácia /homologizácia/.

Na záver však dáme šancu vyniknúť aj osobnosti samotného motorkára. Prilba predsa musí okrem bezpečnostného hľadiska plniť aj istú estetickú funkciu. Jej dizajn je často odrazom duše a cítenia jazdca, a preto dotiahnutie aj tých najmenších detailov k dokonalosti z nej robí jedinečnú a výsostne osobitú súčasť motorkára.

Komerčný článok