Zdravé stravovanie: Očakávanie vs. realita

Žiadne biele pečivo, iba nízkotučné jogurty, čo najnižší príjem sacharidov, dezert iba na Vianoce. Aj takto stále môžu vyzerať očakávania od zdravého stravovania. Aká je však realita? Líši sa od očakávaní? Na zdravé stravovanie sa kladie čoraz väčší dôraz, a tak je prirodzené, že sa o ňom rozprávajú takmer všetci. Z toho ale prirodzene vyplývajú rôzne nepresnosti: napríklad tie, že jesť biele pečivo je nezdravé, lebo nám môže „zalepiť črevá“. Je to skutočne tak?

Zdravé stravovanie: Očakávanie vs. realita
Zdravé stravovanie: Očakávanie vs. realita (zdroj: Shutterstock.com)

Tukom sa neoplatí vyhýbať

Sacharidy, tuky a bielkoviny sú tri základné zložky zdravého stravovania, ktoré by malo telo prijať. Ak sa niekto rozhodne zdravo stravovať, neznamená to, že si už nikdy viac nemôže dopriať pizza rozvoz v Trnave. Ak je cesto na pizzu kváskové, použitá čerstvá mozzarella, kvalitný rajčinový základ a čerstvá bazalka, je to úplne v poriadku.

Ďalším strašiakom pri zdravom stravovaní je tuk. A tak si ľudia, ktorí sa chcú stravovať zdravo, vyberajú z ponuky denné menu v Trnave tak, aby neobsahovalo takmer žiadne tuky – či už rastlinné, alebo živočíšne. Telo však tuky pre správne fungovanie potrebuje, rovnako tak i sacharidy a bielkoviny.

Lepok nie je nepriateľ

Samozrejme, pre ľudí trpiacich celiakiou je lepok nepriateľom. Pre zdravých ľudí je však lepok úplne v poriadku. Pôvod slova môžeme skutočne hľadať vo výraze „lepiť“. Lepok však nelepí črevá, ale cesto. Stará sa o to, aby sa cesto dalo naťahovať a bolo pružné. Preto aj v rámci zdravého stravovania si môžete dopriať biele pečivo.

Ak sa chcete zdravo stravovať, môžete navštíviť prakticky každú reštauráciu v Trnave. Či je to pizzeria, sushi alebo ázijská kuchyňa. Nemusíte sa zamerať iba na vegánske podniky. Práve naopak, prechod na čisto vegánsku stravu prináša so sebou aj isté riziká. Jedným z nich je napríklad vysoký príjem vlákniny, ktorý býva bežne až dvojnásobne vyšší ako odporúčaná denná dávka. To môže spôsobiť horšie vstrebávanie sa niektorých živín. Aj to je dôvod, prečo sa neoplatí ľpieť iba na celozrnnom pečive.

Ako by malo vyzerať ideálne jedlo pre zdravé stravovanie

Zdravé stravovanie by malo byť najmä vyvážené: prijímať by sme mali dostatok sacharidov, tukov i bielkovín. Mnohí však očakávajú, že budú prijímať iba bielkoviny a zvyšné dve zložky z jedálnička vylúčia či aspoň výrazne obmedzie. Takýto krok môže spôsobiť zdravotné problémy.
Dôležitejší je spôsob prípravy: vyhýbajte sa najmä smaženým jedlám. Ak je pokrm pripravený na pare, upečený, uvarený, je to pre telo oveľa lepšie.

Samozrejmosťou je dostatok zeleniny a ovocia. Vyhýbať sa mäsu ako takému nemá zmysel, obmedzte radšej mäsové výrobky – šunky, salámy, klobásy. Skvelou voľbou je častejšie jedenie ryby, preto si môžete dopriať aj návštevu sushi podniku. Súčasťou zdravej stravy môžu byť tiež mliečne výrobky, najlepšie nesladené a bez zníženého obsahu tuku. Vyhýbajte sa i sladeným nápojom, cukrovinkám, alkoholu či instantným jedlám.

Ak sa ti práve nechce variť a chceš si dopriať zdravé jedlo, objednaj si cez ultra rýchlu donáškovú službu foodpanda.sk.

Komerčný článok